Kaplica w Siemnicach

Kaplica w Siemnicach powstała w 1994 roku. Było to wielkie wydarzenie dla mieszkańców Siemnic, gdyż od dawna marzyli o swojej kaplicy. W 1994 roku przebudowali stary podworski magazyn zbożowy na kaplicę Pod Wezwaniem Matki Boskiej Siewnej. Dawny magazyn należał do Zofii i Tadeusza Holzerów, którzy obok mieli dwór zwany "Różanówką". Dwór już od dawna nie istnieje, zachował się tylko ten magazyn, który został zmodernizowany. Rozebrano stare podłogi i urządzenia, dobudowano zakrystię, ołtarz główny i dzwonnicę, ułożono nowe podłogi, tynki, ściany obite zostały boazerią z drzewa jesionowego, sufit również został ozdobiony drewnem. Zakupiono żyrandol, obrazy, stoły, ławki, szafy na przechowywanie komży, tabernakulum i przedmioty liturgiczne. Postawiono również nowy ołtarz z drewna. Na zewnątrz zrobiono oblamówkę budynku cegłą czerwoną, wstawiono nowe okna i drzwi, zmieniono dach, który pokryty został blachą.
Większość prac przy kaplicy wykonał komitet budowy w skład którego wchodzili: Kazimierz Seń, Jan Nowosad, Romańczuk Helena, Elżbieta Romańczuk, Józef Piłat i inni mieszkańcy, bowiem od dawna słyną oni na całą okolicę ze swej solidarności. Duże zasługi w budowę kaplicy włożył ks. Jerzy Dziewulski. Pieniądze na budowę i wyposażenie zebrano w trakcie kolędowania, oraz z dobrowolnych składek mieszkańców, do składek przyczyniła się również Parafia Wożuczyn. Kaplicę zaprojektował Józef Stręciwilk z Zamościa. Ołtarz główny robił Henryk Gargol z Cukrowni Wożuczyn. Ławki kupiono już gotowe. Sukienki, które znajdują się na obrazie głównym ofiarowane zostały z kościoła parafialnego z Wożuczyna. We wnętrzu znajduje się m.in. portret ks. Błażeja Nowosada, który jest męczennikiem II wojny światowej. W 1999 roku kaplica została wyświęcona przez bp. Jana Śrutwę. Obecnie w każdą niedzielę odbywa się msza święta. Spod kaplicy rozciąga się piękny widok na całą okolicę. Obok kaplicy znajdują się budynki dawnej PRL-owskiej spółdzielni produkcyjnej.

Kaplica w Siemnicach, przed laty stary podworski magazyn zbożowy.

Wnętrze kaplicy

Warto wspomnieć, że w centrum wsi stoi metalowy krzyż. Postawiono go w miejscu, gdzie kiedyś stała cerkiew. Z miejscem tym związana jest stara legenda. W XIV wieku jechał przez Siemnice z Bełżca na Ukrainę książę Władysław Opolczyk ze swoją drużyną i z Obrazem Matki Boskiej. Jeden z odpoczynków, jak głosi legenda, wypadł im akurat w Siemnicach, które wówczas porastała wielka dębowa puszcza.
Rycerze i książę byli zmęczeni, więc postanowili powiesić obraz na ogromnym dębie. Po odpoczynku wzięli obraz i ruszyli w dalsza drogę. Po kilku dniach od ich odjazdu, na dębie ukazało się oblicze Matki Boskiej. Mieszkańcy uznali to za cud. Powiesili na dębie kopię obrazu, do której zaczęły ściągać pielgrzymki. Właściciel Siemnic kazał wybudować obok dębu cerkiew. W XIX wieku dąb został wywrócony przez burzę a cerkiew podupadła. Nie wiadomo gdzie podział się obraz, ale legenda przetrwała a krzyż ją przypomina.

Zrąb dębu w Siemnicach, w którym przed laty była odprawiana msza święta. Obraz namalowany z natury w 1864 roku.

(opracowała Ewelina Seń)